Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Wiosna ☼☼☼

Zapraszamy :)

Zapraszamy

Ilustrujemy książki, kolejne spotkanie - Bonin, 24. maja, godz. 13.00

BKZ, czyli Biblioteczny Klub Zadań

Wypożycz sobie książkę na weekend :)

Podaruj książkę do biblioteki

Informacje ogólne

Gminna Biblioteka Publiczna w Manowie  z dniem 1 stycznia 2021 r. stała się nową samorządową instytucją kultury. Wcześniej działała w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury w Wyszewie pod nazwą Biblioteka Publiczna Gminy Manowo w Wyszewie.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Manowie składa się z:

-biblioteki w Manowie,

-filii w Boninie,

-filii w Rosnowie,

-filii w Wyszewie.

 

Celem działalności biblioteki jest zaspokajanie i rozwijanie potrzeb czytelniczych społeczeństwa, wspomaganie systemu edukacji i wychowania oraz upowszechnianie wiedzy i informacji na temat kultury i nauki.

 

Do zadań biblioteki należą m.in. :

-gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych służących rozwijaniu czytelnictwa oraz zaspokajaniu potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu,

-udostępnianie zbiorów na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz, pośredniczenie w wymianie międzybibliotecznej,

-pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno-bibliograficznej oraz opracowywanie i publikowanie bibliografii regionalnej, a także innych materiałów informacyjnych, zwłaszcza dokumentujących dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy regionu,

-prowadzenie form pracy z czytelnikami służących popularyzacji książek i czytelnictwa,

-organizowanie czytelnictwa i udostępnianie materiałów bibliotecznych ludziom chorym i niepełnosprawnym,

-współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami upowszechniania kultury, organizacjami i towarzystwami w rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb edukacyjnych i kulturalnych społeczeństwa. 

 

Biblioteka organizuje dużo spotkań, zajęć i imprez. Są to m.in.:

-spotkania z czytelnikami dorosłymi i dziećmi – np. Dyskusyjne Kluby Książki,

-spotkania z mieszkańcami - np. "Rozmowy przy wspólnym stole",

-zajęcia z dziećmi ze świetlic,

-spotkania autorskie,

-wszelkiego rodzaju inicjatywy i imprezy – np. "Tydzień Bibliotek",

-różnego rodzaju konkursy m.in. literackie, plastyczne - np. "Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania", „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne”.

 

Księgozbiór naszej biblioteki liczy sobie prawie 25 tysięcy woluminów. Jest różnorodny i powinien zadowolić każdego czytelnika. Są to książki z zakresu literatury pięknej oraz literatury popularnonaukowej dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Nowości czytelnicze zakupywane są przez cały rok. Bibliotekarze nabywają egzemplarze często kierując się prośbami i sugestiami czytelników.

Na miejscu, w naszych placówkach, istnieje możliwość skorzystania z darmowego dostępu do Internetu. Odwiedzający mogą poczuć się u nas jak w domu, rozsiąść się w czytelni i oddać lekturze książek i magazynów.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzin naszej biblioteki.