Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Wiosna ☼☼☼

Zapraszamy :)

Zapraszamy

Ilustrujemy książki, kolejne spotkanie - Bonin, 24. maja, godz. 13.00

BKZ, czyli Biblioteczny Klub Zadań

Wypożycz sobie książkę na weekend :)

Podaruj książkę do biblioteki

Akcja Żonkile

Artykuły

 • Akcja Żonkile 2023 r.

  21 kwietnia br. w bibliotece w Boninie odbyły się zajęcia, które miały na celu przybliżenie uczestnikom Akcji Żonkile. Przybyli chłopcy, którzy uczęszczają do klasy III SP w Boninie dowiedzieli się na czym polega ta akcja, dlaczego jej symbolem jest żonkil oraz jaką rolę w tym wszystkim odegrał Marek Edelman.

  Czytaj Więcej o: Akcja Żonkile 2023 r.
 • Akcja Żonkile 2023 r. - mija 80 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim

  Celem Akcji Żonkile, do której nasza biblioteka przystępuje już trzeci rok z rzędu, jest przypomnienie wybuchu powstania w getcie warszawskich. 19 kwietnia 2023 r. mija równo 80 lat od powstania tego największego zbrojnego zrywu Żydów przeciwko Niemcom, jakie miało miejsce podczas II wojny światowej . Organizatorem Akcji Żonkile jest  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

  Czytaj Więcej o: Akcja Żonkile 2023 r. - mija 80 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim
 • "Akcja Żonkile"

  21 kwietnia br. w rosnowskiej bibliotece odbyły się zajęcia dla dzieci, podczas których została im przedstawiona idea Akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. Zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania fragmentów książki Joanny Papuzińskiej „Asiunia”, która przybliżyła im tematykę wojny i sytuacji w jakiej  znaleźli się ludzie w okupowanej Polsce. Podczas spotkania dowiedziały się, że żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych żonkili. By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, uczestnicy zajęć własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję i w ten sposób uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, powstańcach Getta Warszawskiego.

  Czytaj Więcej o: "Akcja Żonkile"