Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Zapraszamy :)

Spotkanie autorskie z Joanną Olech

Dzień Dziecka

Tydzień z Konopnicką

Tydzień Bibliotek 2022

Narodowe Święto Konstytucji

Święto Flagi

Święto Pracy

Majówkaaa :)

Gminny Konkurs Recytatorski "Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne"

Brzechwowe rymy

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

:)

To już weekend :)

DKK dla dorosłych

Młodzieżowe DKK

Zapraszamy na warsztaty makramy

UWAGA! Zmiana czasu zajęć! Zapraszamy w środy o godz. 15.00

Zapraszamy

Zapraszamy :)

Pomyślności w Nowym Roku 2022!

Kreatywne warsztaty bożonarodzeniowe

"Czas na muzykę"

Mikołajkowy pokaz bajkowy

♥♥♥

Prowadząca: Bogna Buziałkowska

Paulina Hendel w Rosnowie

:)

"Komiksowanie" ze Zbigniewem Masternakiem

Spotakanie autorskie z Joanną Jagiełło

↑↑↑

Tydzień z Lemem!

↑↑↑

Ilość miejsc ograniczona!

↑↑↑

:)

:-)

Tydzień Bibliotek 8-15 maja

"Ptaki, ptaszki i ptaszęta plne"

:)

23 kwietnia

DKK dla młodzieży - "Ruiny Gorlanu" John Flanagan, Zwiadowcy

17 czerwca w bibliotece w Boninie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Omawialiśmy publikację zaproponowaną przez uczestniczkę zajęć – „Ruiny Gorlanu” Johna Flanagana. Jest to pierwsza część słynnej na całym świecie serii pt. „Zwiadowcy”. Autor pochodzi z Sydney (Australia), a Zwiadowców zaczął pisać dla swojego syna Michaela. Miały to być dla niego opowieści na dobranoc, ale przeobraziły się w wielotomowy cykl ku uciesze całego świata czytelników.

Odbiorcom książki może się w niej spodobać wiele aspektów: niezwykle tajemniczy i legendarni Zwiadowcy, wspaniale wykreowani bohaterowie i ich fantastyczny świat, czy choćby przedstawienie całego przekroju społeczeństwa (od najbiedniejszych aż po samego króla). Książka ukazuje wartości najważniejsze: miłość, szacunek, przyjaźń, honor, poświęcenie, odwagę. Czytając ją odbiorcy przychodzi na myśl historia Króla Artura czy choćby Robin Hooda: lasy, zamek i realia przypominające czasy średniowiecza.

Dlaczego uznajemy ją za powieść dla młodzieży? Will, główny bohater oraz jego przyjaciele są nastolatkami. Książka przedstawia potężną zmianę w ich życiu – z dzieci stają się dojrzałymi ludźmi, którzy mają podejmować najważniejsze postanowienia w swoim życiu i decydować o sobie samych. Spotykamy ich na początku ich nowej, przełomowej egzystencji. Młody czytelnik wraz z nimi może być świadkiem tej przemiany i wkraczania w poważny świat.

Halt, mentor Willa, to człowiek sprytny, waleczny i niezwykle inteligentny. Dzięki niemu nasz główny bohater staje się odważny, zaczyna wierzyć we własne zdolności, rozwija się pod każdym względem. Podczas rozmowy obydwie uznałyśmy, że Halt jest naszą ulubioną postacią w Zwiadowcach. Niezwykle tajemniczy bohater, który każdego czytelnika wprost do siebie przyciąga.

Uczestniczka spotkania uwielbia omawianą serię. Uważa, że zawiera ona ciekawą fabułę i interesujące postaci, jest niezmiernie wciągająca. Ciężko odłożyć „Ruiny Gorlanu” dopóki nie zostanie rozwiązana zagadka lub dany wątek nie zostanie do końca wyjaśniony. Zauważyła także, że w serii występują państwa, które kulturą zbliżone są do Japonii i Francji. Z pewnością autor wzorował się na tych krajach pisząc dalsze części Zwiadowców. Nastolatka poleciłaby tę książkę do czytania innym i bardzo chętnie widziałaby ją wśród lektur szkolnych.

Źródło zdjęcia okładki książki

Autor: tekstu i zdjęć: Basia Pelc